Bevezetés
A mindennapi életben (is) nagyon fontos, hogy miközben valamit csinálunk, vagy épp nem csinálunk, ügyeljünk a magunk, mások és a használatunkban lévő eszközök stb. biztonságára, azaz, hogy mindenki és minden sérülés és egyéb kár nélkül élje túl a tevékenységet. Ezért ajánlatos részletesen megismerkedni a munkavédelem fogalmával, az előírásokkal és esetleges praktikákkal.
A munkavédelem fogalma, feladata
A munkavédelem a szervezett munkavégzésre vonatkozó biztonsági és egészségügyi követelmények végrehajtása, foglalkozási vagy azzal összefüggő sérülések, megbetegedések megelőzése, illetve a biztonságos munkakörülmények biztosítása. A munkavédelem célja a biztonságos, az egészségre nem ártalmas, a dolgozók testi épségét, egészségét, munkaerejét kímélő munkakörülmények megvalósítása.
A munkakörnyezet a legveszélyesebb emberi környezet (de ez ne vegye el a kedvünket a munkavégzéstől, a legtöbben azért túlélik), amelynek károsító kockázata 1-3 nagyságrenddel magasabb más környezetekénél. A kockázatok különféle formákban jelennek meg, a veszélyes gépektől kezdve a veszélyes anyagokon át egészen a munkakörnyezet lelki és szociális tényezőiig, ideértve a rossz munkaszervezést, a szociális és higiénés ellátás hiányosságait, a munkahely emberi tényezőit is.
A munkavédelmi célok elérése érdekében az állam határozza meg a biztonságos és egészséges munkavégzés alapvető körülményeit, azokat az intézményeket, melyek irányítják és ellenőrzik a munkavédelmet.
Munkavédelmi felügyeletet ellátó hatóságok
A biztonságos munkavégzés előírásainak betartását ellenőrizni kell, illetve az ahhoz kapcsolódó tájékoztató, adminisztratív és egyéb feladatokat is el kell látni, stb. A hazai munkavédelmi tevékenység általános vizsgálatát az általános munkavédelmi felügyeletet ellátó hatóságok végzik, felügyelik:
- az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) és területi (fővárosi) felügyelőségei
- az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és területi (fővárosi) felügyelőségei
- a Magyar Bányászati Hivatal (MBH) és területi szervei
- a Műszaki Biztonsági Főfelügyelet
- a Közlekedési Főfelügyelet
A munkavédelmi hatóság ellenőrizheti többek között:
- a munkáltatók és munkavállalók egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos kötelezettségeinek teljesítését, ideértve a foglalkozás-egészségügyi szolgálatok munkavédelmi feladatainak megvalósítását is;
- a munkahelyek létesítésére, a munkaeszközök üzemeltetésére, az alkalmazott technológiákra és anyagokra, az egyéni védőeszközökre vonatkozó követelmények érvényesítését;
- a munkabalesetek, foglalkozási megbetegedések és fokozott expozíciós esetek kivizsgálására, bejelentésére, nyilvántartására, megelőzésére tett intézkedéseket.
A munkavédelmi hatóság jogosult az ellenőrzése során feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében intézkedés és felelősségre vonás alkalmazására, bírság kiszabására a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét súlyosan veszélyeztető munkáltatóval szemben.
(forrás: http://tuzesmunkavedelem.eu/tuz_munkavedelem_munkavedelem_hatosagok.php )
A különböző hatóságok feladatköreit a honlapjukon érdemes áttekinteni.
Szabályozó törvények
Annak érdekében, hogy a biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok, vagyis az Alaptörvény érvényesítését a munkavédelem területén biztosítsák, az alábbi törvények vannak hatályban:
• Munka törvénykönyve: a 2012. évi I. törvény
A Munka törvénykönyve alapvetően szabályozza a foglalkoztathatóságot, így a munkaidőt, túlmunkát, várandós anyák, fiatalkorúak foglalkoztatását.
• Munkavédelemről szóló törvény: az 1993. évi XCIII. törvény
A törvény célja, hogy szabályozza az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés személyi, tárgyi és szervezeti feltételeit.
A munkavédelem közvetlen feladata tehát a munkavégzés során a balesetek kivédése, tágabb megközelítésben pedig a munkavégzés során fellépő egészségkárosodások kivédése.
A munkavédelem területei
A munkavédelem Magyarországon 3 területből tevődik össze:
- munkabiztonság
- munkahigiénia
- munkaegészségügy
Munkabiztonság
A munkabiztonság (Munkakörnyezet-védelem), mint a neve is mutatja, a munkabalesetek és más hirtelen fellépő egészségkárosodások megelőzésére szolgáló követelmény-, eszköz- és intézményrendszer.
Az egészségkárosodást nem okozó környezeti feltételek meghatározásával és azok megteremtésével igyekszik elkerülni a baleseteket, illetve megszüntetni, minimalizálni más, egészségkárosító faktorokat.
Ennek egyik feltétele, hogy az adott munkaterületeken használt munkaeszközök biztonságosak legyenek. Ide sorolhatjuk a gépek és környezetük biztonságossá tételét, a mechanikai sérülések elleni védekezésben a védőburkolatok használatát, a biztonsági szín- és alakjelek alkalmazását. A gépek (berendezések) folyamatos ellenőrzése, karbantartása az üzemelés biztonságát javítja, csökkenti a balesetveszély lehetőségét.
Balesetveszélyt jelenthet a kézi - és gépi anyagmozgatás szabályainak a megszegése is. Az anyagtárolás, raktározás munkafolyamatának biztonsági szabályai kiterjednek a tároló helyekre, azok berendezéseire, a tárolandó anyagokra és az ott dolgozó személyekre is.
A speciális munkaterületeken – tartályokban, aknákban, magasban- végzett munkák különleges elővigyázatosságot igényelnek.
A baleseteket nemcsak a munkakörnyezet biztonságosabbá tételével kerülhetjük el, hanem az is nagyon fontos, hogy a munkát végző ember tartsa be a munkahelyi magatartás általános szabályait. Ezek között vannak minden munkahely számára érvényesek, és akadnak olyanok, melyek munkahely-specifikusak.
A biztonságtechnika feladata a baleseti veszély csökkentése, a balesetek megelőzése, amely történhet:
- szervezési intézkedésekkel,
pl.: csökkentett munkaidő, munkaközi szünet
- szervezési eszközökkel,
pl.: munkavédelmi oktatás, tájékoztatás
- műszaki intézkedésekkel,
pl.: kezelési utasítás
- műszaki eszközökkel,
pl.: gép és a környezet célszerű, biztonságos kialakításával, kollektív védőeszközökkel, személyi védőeszközökkel.
A mezőgazdasági munkahelyeken jelen lévő főbb veszélyforrásokat három csoportba soroljuk:
A fizikai veszélyforrások közül a leggyakoribbak:
- Gépek/járművek
- A munkaeszközök (pl. szerszámok), a szállító-, anyagmozgató eszközök (pl. targonca, daru) mozgása, ill. a termékek és az anyagok mozgása (pl. daruról leszakadó teher)
- A szerkezetek egyensúlyának megbomlása (pl. anyag, termék lerakása, leemelése miatt megbillenő tartó, rosszul támasztott létra)
- Csúszós felületek (pl. olajos padló)
- Éles, egyenetlen felületek, szélek és sarkok
- A tárgyak hőmérséklete (pl. kovácsolás, fémek edzése, szárazjég)
- Magasság, mélység (pl. leeshetünk, vagy a fejünkre hullhat valami)
- A levegő nyomása, hőmérséklete, áramlása (pl. huzatos munkahely)
- A zaj és a rezgés
- Nem megfelelő világítás
- Az áramütés veszélye
- A poros levegő
A veszélyes anyagok többek között lehetnek:
- Növényvédő szerek, gyomirtók, veszélyes porok és gőzök
- Robbanó, robbanó keveréket alkotó, gyúlékony anyagok
- Mérgező, maró (pl. sav, lúg), fertőző anyagok
- Egyéb, egészségre káros anyagok (pl. sugárzó)
A biológiai veszélyforrások közül a legfontosabbak:
- Mikroorganizmusok és anyagcseretermékük (pl. baktériumok, gombák)
- Makroorganizmusok (növények, állatok)
- Fiziológiai, idegrendszeri és pszichés igénybevételek (pl. monoton munka)
- Biológiai veszélyek (állatról emberre terjedő betegségek)
A veszélyforrásokra a biztonsági szín- és alakjelek figyelmeztetnek, melyeket egyezményesen használnak a különböző vállalatoknál, üzemekben, gyárakban stb.
Figyelmeztető táblák, piktogramok sémái:
Tiltó táblák
Piros körben átlós piros vonal, jelentése: VALAMIT TILOS CSINÁLNI!
Például:
Figyelmeztető táblák
A sárga háromszögletű tábla a testi épségre, egészségre való veszélyt jelzi.
A tábla ábrája és esetleges kiegészítő felirata utal a pontos veszélyre!
Például:
Rendelkező táblák
Kék körben lévő ábra jelzi, hogy valamilyen speciális munkavédelmi felszerelést, eszközt kell használni
Például:
Elsősegély vagy menekülési útvonalat kijelölő táblák
Például:
Munkahigiéné (Ergonómia)
A munkahigiéné alatt nem elsősorban a tiszta, hyposzagú munkahelyet értjük, ahol mindig mindenki kezet mos (bár az sem árt), hanem ehhez a területhez tartoznak azok a műszaki-tudományos, szerelési, szervezési és egyéb követelmények, eszközök és intézkedések, amelyek a munkavállaló maximális komfortjáról gondoskodnak a munkavégzés során. Kialakítják az optimális munkakörnyezetet, hogy a dolgozók munkafolyamataikat a számukra legkisebb erő kifejtésével végezhessék el.
Kisebb a balesetveszély, ha a munkavállaló figyelmét nem vonják el a kényelmetlenségek!
Munkaegészségügy
A munkaegészségügy az a terület, amely az egészséges munkakörülmények normáinak kialakításával foglalkozik, feltárja a munkavégzés optimális higiénés feltételeit. A foglalkozási ártalmak káros hatásainak kivédésére igénybe veszi a munkaélettan, a munkabiztonság pszichológia és a mentálhigiénia ismeretanyagát.
A munkaegészségügy feladata még felderíteni a munkahelyi ártalmak forrásait, azok hatását az emberi szervezetre, kiszűrni a károsodottakat, gyógyítani a betegeket és létrehozni a rehabilitációt szolgáló eszközöket és eljárásokat.
Teendők munkabaleset esetén
Amennyiben valamilyen baleset történik a munkahelyen, a következő lépésekben kell az esetleges sérülések és károk minimalizálása érdekében (tehát, hogy ne történjen további baleset, illetve a megtörtént eset ne váljon súlyosabbá) a következő lépéseket a megfelelő sorrendben megtenni:
- Intézkedni a sérült(ek) egészségügyi, orvosi ellátásáról.
- Értesíteni a munkahelyi vezetőt.
- A kivizsgálás érdekében gondoskodni a baleset helyszínének biztosításáról és változatlan állapotban való megőrzéséről. ( Kivételt képez, ha további veszély áll fenn, vagy jelentős gazdasági kár keletkezne. A helyszín megváltoztatása előtt a helyszínről rajzot kell készíteni és a tárgyi bizonyítékokat meg kell őrizni.)
A biztonságos munkavégzés a munkáltatónak és munkavállalónak is érdeke, felelőssége. Az előírások, törvények megszegése nemcsak jelentős anyagi következményekkel járhat, de emberéletben is kárt tehet. Érdemes ezért alaposan átgondolni, milyen szabályoknak is kell eleget tennünk a biztonságos munkakörnyezet létrehozásakor.
Felhasznált háttéranyag:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Marketing
http://eic.primomth.hu/request.php?marketing_alapismeretek.doc
http://www.elelmiszerklub.hu/2011/03/marketing-szerepe-es-jelentosege_21.html
http://www.mtk.nyme.hu/fileadmin/user_upload/gazdasag/Letoeltesek/agrarmarketig.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Agricultural_marketing
képek: pixabay.com
Fogalomtár :
A munkavédelem körében a munkaidő egy adott munkafolyamat időbeni megvalósításához szükséges időt jelenti.